Mononukleoza
Jedną z dosyć popularnych chorób zakaźnych jest mononukleoza. Nazywa się ją czasami chorobą pocałunków, ponieważ powstaje ona z wirusa Epsteina-Barr, zaliczanego do wirusów opryszczki. W grupie osób, najbardziej narażonych na zarażenie mononukleozą, znajdują się dzieci oraz nastolatki. Wirus, od chwili ataku, pozostaje z nimi już na całe życie.
Mononukleozę przechodzi się tylko raz, dlatego po jej przebyciu nabiera się na nią dożywotnią odporność. Na początku choroba ta przypomina nieco przeziębienie lub też grypę. U najmłodszych najczęściej występuje dokuczliwy katar, ogólne złe samopoczucie oraz bóle pleców. Dopiero w dalszej kolejności następują objawy mononukleozy: bardzo wysoka gorączka, trwająca nawet do czternastu dni oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Warto wiedzieć, że wirus atakuje również wątrobę i śledzionę, przez co normalne dla przebiegu choroby są bóle brzucha o różnym natężeniu. Podczas choroby zaleca się dużo odpoczynku i nieobciążanie organizmu. Mononukleoza rzadko daje powikłania, jednak są one bardzo poważne. Mogą wystąpić utrudnienia w oddychaniu lub nawet bezdechy, spowodowane powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych.
W pojedynczych przypadkach może dojść do zachorowań na żółtaczkę bądź do pęknięcia śledziony (wówczas konieczne będzie leczenie operacyjne).
www.comid.pl